- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Bathroom Tile
Bathroom Tile
Prominent & Leading Wholesale Trader from Mohali, we offer johnson wall tiles, bathroom tiles fh 44100 tiles, designer bathroom tile, glossy ceramic bathroom tile, ceramic bathroom tile and glossy bathroom tile.
Johnson Wall Tiles
Product Price: Rs 35 / Square FeetGet Best Price
Product Details:
| Size | 1x1 Feet(300x300 mm) |
| Material | Vitrified |
| No. of Tiles Per Box | 4 |
| Tile Design | Random |
| Tile Thickness | 15-20 mm |
| Surface Finish | Glossy |
| Type | Digital |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Bathroom Tiles FH 44100 Tiles
Product Price: Rs 1,000 / BoxGet Best Price
Product Details:
| Size | 1x1 Feet(300x300 mm) |
| Surface Finish | Matte |
| No. of Tiles Per Box | 6 |
| Type | Cladding |
| Tile Design | Random |
| Suitability | Floor |
| Material | Porcelain |
| Tile Thickness | 10-14 mm |
| Color | Blue |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Designer Bathroom Tile
Product Price: Rs 675 / BoxGet Best Price
Product Details:
| Material | Ceramic Tiles |
| Thickness | 5-10 mm |
| Surface Finish | Gloss |
| Number of Pieces per Case | 5 |
| Surface Printing | Digital Printing |
| Application | Bathroom |
| Size (In cm) | 30 * 60 |
Additional Information:
- Item Code: 18623-HL-4
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Glossy Ceramic Bathroom Tile
Product Price: Rs 675 / BoxGet Best Price
Product Details:
| Tile Design | Random |
| Tile Thickness | 10-14 mm |
| Surface Finish | Matte |
| No. of Tiles Per Box | 4 |
| Color | Multicolor |
| Specific Usage Area | Bathroom |
| Usage/Application | Home |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: 18036-HL-2
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ceramic Bathroom Tile
Product Price: Rs 675 / BoxGet Best Price
Product Details:
| Size (In cm) | 350 x 400 |
| Coverage Area (In square feet) | 9 |
| Surface Finish | External, Matt |
| Properties | Wear-Resistant, Anti Slip |
| Coverage area (application) | Outdoor, Indoor |
| Finish | Matt, Rustic |
| Material | Ceramic Tiles |
| Color | Beige |
| Tile Type | Wall |
| Number of Pieces per Case | 6 |
| Packaging Size | 12" x 18" |
| Weight Per Box | 11 Kg |
| Shape | Rectangular |
| Grade | Premium |
| Application | Bathroom, Kitchen, Elevation |
| Box Contains | 9 ft |
Additional Information:
- Item Code: 18611-D
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Glossy Bathroom Tile
Product Price: Rs 675 / BoxGet Best Price
Product Details:
| Size | 2 X 4 Feet |
| Thickness | 5-10 mm |
| Finish | Gloss |
| Material | Ceramic Tiles |
| Application | Bathroom |
Additional Information:
- Item Code: 18042-D
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Bathroom Wall Tile
Product Price: Rs 675 / BoxGet Best Price
Product Details:
| Tile Size ft(mm) | 1x1.5 ft(300x450 mm) |
| Size | 60 * 60 (cm) |
| Thickness | 5-10 mm |
| Series | Glossy |
| Color | Multicolored |
| Surface Finish | Gloss |
| Number of Pieces per Case | 5 |
| Frost Resistance | Yes |
| Chemical Resistance | Yes |
| Condition | New |
| Skid Resistance | Yes |
| Stain Resistance | Yes |
| Application | Bathroom |
| Heat Resistant | Yes |
Additional Information:
- Item Code: 18622-D
Yes! I am InterestedRequest A Callback