- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- HR Johnson GVT
HR Johnson GVT
Sahara Ash HR Johnson
Product Brochure
| Finish | Matt |
| Usage Area | Anywhere |
| Color | Silver |
| Thickness | 10-15 mm |
| Size | 60 * 120 In cm |
| Material | Ceramic |
| Brand | Johnson |
| Type | Digital Printing |
| Coverage Area | 1.44 sq mt |
Presented here is a complete portfolio of Authentic Porcelain Slabs; fully vitrified glazed composition. Apart from durability and functionality , this portfolio has multiple options catering to the aesthetic demands for your Interiors.
Finish
Matte
Material
Glazed Vitrified
Look
Rustic
Shape
Rectangle
Approx area/ box
1.44 Sq.m
Applicable Spaces:
Accent wall, Bathroom, Commercial flooring, Exterior Wall cladding, Kitchen, Passage and balcony, Residential flooring
Johnson Porselano Vitrified floor tile
| Tile Size in ft(cm) | 2x4 Feet(60x120 cm) |
| Tile Type | Glazed Vitrified |
| Finish | Polished |
| Color | Brown |
| Application Area | living room |
| Brand | Johnson |
| Coverage Area | 1.44 sq mt |
Presented here is a complete portfolio of Authentic Porcelain Slabs; fully vitrified glazed composition. Apart from durability and functionality , this portfolio has multiple options catering to the aesthetic demands for your Interiors.
Finish
Polished
Color Family
Material
Glazed Vitrified
Look
Wood
Shape
Rectangle
Approx area/ box
1.44 Sq.m
Applicable Spaces:
Accent wall, Bathroom, Commercial flooring, Exterior Wall cladding, Kitchen, Passage and balcony, Residential flooring
Sahara Crema HR Johnson
Minimum Order Quantity: 100 Box
| Tile Size in ft(cm) | 2x4 Feet(60x120 cm) |
| Finish | Matt |
| Box Contains(No. of Pieces) | 4 |
| Color | Beige |
| Usage Area | Living Room |
| Brand | Johnson |
| Category | Vitrified Tiles |
| Shape | Square |
| Application Type | Floor |
| Application Area | Both |
| Coverage Area Per Box | 1.44 Sq mtr |
| Pattern | Plain |
| Coverage Area | 1.44 sq mt |
| Thickness | 10-15 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Presented here is a complete portfolio of Authentic Porcelain Slabs; fully vitrified glazed composition. Apart from durability and functionality , this portfolio has multiple options catering to the aesthetic demands for your Interiors.
Finish
Matte
Color Family
Material
Glazed Vitrified
Look
Rustic
Shape
Rectangle
Approx area/ box
1.44 Sq.m
Applicable Spaces:
Accent wall, Bathroom, Commercial flooring, Exterior Wall cladding, Kitchen, Passage and balcony, Residential flooring
Sahara Latte HR Johnson floor tile 600x1200
Minimum Order Quantity: 100 Box
| Tile Size in ft(cm) | 2x4 Feet(60x120 cm) |
| Finish | Matte |
| Color | Brown |
| Usage Area | Living Room |
| Brand | Johnson |
| Material | Ceramic |
| Usage/Application | Home |
| Pattern | Plain |
| Shape | Rectangular |
Presented here is a complete portfolio of Authentic Porcelain Slabs; fully vitrified glazed composition. Apart from durability and functionality , this portfolio has multiple options catering to the aesthetic demands for your Interiors.
Finish
Matte
Color Family
Material
Glazed Vitrified
Look
Rustic
Shape
Rectangle
Approx area/ box
1.44 Sq.m
Applicable Spaces:
Accent wall, Bathroom, Commercial flooring, Exterior Wall cladding, Kitchen, Passage and balcony, Residential flooring
Hr Johnson Tile
| Tile Size | 300mm x 600mm |
| Size | 1x2 2x4 300x600 600x1200 |
| Finish | Gloss |
| Usage Area | Kitchen |
| Color | Beige |
| Range | 30 |
| Brand | HR Johnson |
| Thickness | 5-10 mm |
| Category | Ceramic Tiles |
| Country of Origin | Made in India |
Sahara Nero HR Johnson 600x1200
| Tile Size in ft(cm) | 2x4 Feet(60x120 cm) |
| Finish | Matt |
| Thickness | 10-15 mm |
| Category | Vitrified Tiles |
| Type | Digital Printing |
| Coverage Area | 1.44 sq mt |
Presented here is a complete portfolio of Authentic Porcelain Slabs; fully vitrified glazed composition. Apart from durability and functionality , this portfolio has multiple options catering to the aesthetic demands for your Interiors.
Finish
Matte
Color Family
Material
Glazed Vitrified
Look
Rustic
Shape
Rectangle
Approx area/ box
1.44 Sq.m
Applicable Spaces:
Accent wall, Bathroom, Commercial flooring, Exterior Wall cladding, Kitchen, Passage and balcony, Residential flooring
Sahara Beige HR Johnson 600x1200
| Tile Size in ft(cm) | 2x4 Feet(60x120 cm) |
| Tile Type | Glazed Vitrified |
| Brand | Johnson Tiles |
| Thickness | 10-15 mm |
| Surface Finish | Matt |
| Series | Digital |
| Finish | matt |
| Box Contain | 2 tiles |
Presented here is a complete portfolio of Authentic Porcelain Slabs; fully vitrified glazed composition. Apart from durability and functionality , this portfolio has multiple options catering to the aesthetic demands for your Interiors.
Finish
Metal
Color Family
Material
Glazed Vitrified
Look
Rustic
Shape
Rectangle
Approx area/ box
1.44 Sq.m
Applicable Spaces:
Accent wall, Bathroom, Commercial flooring, Exterior Wall cladding, Kitchen, Passage and balcony, Residential flooring