- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Vitrified Floor Tiles
Vitrified Floor Tiles
Our product range includes a wide range of vitrfied floor tiles, polished floor tiles, nitco 8mm,16mm,10mm,12mm innovative design tiles, vitrified parking tiles, varmora vitrified floor tile and cera 800x1600 innovative design tiles.
Vitrfied Floor Tiles
Product Price: Rs 40 / Square FeetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 Square Feet
Product Brochure
Product Details:
| Tile Size in ft(cm) | 2x4 Feet(60x120 cm) |
| Thickness | 5-10 mm |
| Coverage Area | 16 Feet |
| Color | Multicolour |
| Types Of Tiles | Vitrified Tiles |
| Finish | Ceramic Floor Tiles |
| Deviation In Surface Flatness | No |
| Deviation In Rectangularity | No |
| Type Of Floor Tiles | PGVT |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: Within Working Hours
- Packaging Details: Packed in Carton
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polished Floor Tiles
Product Price: Rs 450 / Sq ftGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Size | 2x4 Feet |
| Material | Vitrified |
| Tile Design | Plain |
| Tile Thickness | 10-14 mm |
| Packaging Type | Box |
| Color | White |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Specific Usage Area | Living Room |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nitco 8mm,16mm,10mm,12mm Innovative Design Tiles
Product Price: Rs 790 / BoxGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Box
Product Brochure
Product Details:
| Surface Finish | Matte |
| Material | Vitrified |
| No. of Tiles Per Box | 4 |
| Tile Design | Random |
| Suitability | Wall |
| Tile Thickness | 10-14 mm |
| Brand | Nitco |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Home |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Vitrified Parking Tiles
Product Price: Rs 300 / BoxGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Type | GVT |
| Suitability | Floor |
| Usage/Application | Home |
| Tile Design | Random |
| No. of Tiles Per Box | 4 |
| Tile Thickness | 15-20 mm |
| Color | Grey |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Varmora Vitrified Floor Tile
Product Price: Rs 95 / Square FeetGet Best Price
Product Details:
| Tile Size in ft(cm) | 80 x 160 cm |
| Usage/Application | Indoor |
| Color | Armani Light Grey |
| Box Contains(No of Pieces): | 2 |
| Series | Slim Flexible |
| Material | Vitrified |
| Brand | Varmora |
| Tile Thickness | 10-15 mm |
| Pattern | Plain |
| Finish | Gloss |
| Thickness | 5-10 mm |
| Box Contains(No. of Pieces) | 4 |
| Application Area | Home |
| Shape | Rectangle |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cera 800x1600 Innovative Design Tiles
Product Price: Rs 690 / BoxGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Box
Product Brochure
Product Details:
| Surface Finish | Glossy |
| No. of Tiles Per Box | 4 |
| Tile Design | Random |
| Suitability | Floor |
| Size | 600x600 mm |
| Finish | Gloss |
| Material | Vitrified |
Yes! I am InterestedRequest A Callback