- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Varmora
Varmora
We are a leading Wholesale Trader of western toilet seat, one piece toilet seat, white water closet, wall hung toilet, indian toilet and designer wash basin from Mohali, India.
Western Toilet Seat
Product Price: Rs 5,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Brand | Varmora |
| Color | White |
| Usage/Application | Home, Hotel, Office |
| Size/Dimension | 622*370*705 mm |
| Trap Type | S Trap |
| Model Name/Number | Aspen |
| Type | Western |
| Flushing System | Siphonic |
| Features | Siphon Glaze, Water Saving, Eco Friendly, Germ Free |
| Trap Distance | 9 and 12 inch |
| Is It One Piece | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
One Piece Toilet Seat
Product Price: Rs 5,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Varmora |
| Color | White |
| Flushing System | Washdown |
| Size/Dimension | 655*360*720 mm |
| Model Name/Number | Ambion |
| Usage/Application | Home, Hotel, Office |
| Trap Type | P Trap and S Trap |
| Type | Western |
| Trap Distance | 9 inch |
| Features | Siphon Glaze, Water Saving, Eco Friendly, Germ Free |
| Is It One Piece | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Western Toilet Seat
Product Price: Rs 5,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Varmora |
| Color | White |
| Usage/Application | Home, Hotel, Office |
| Size/Dimension | 670*365*750 mm |
| Trap Type | S Trap |
| Model Name/Number | Bueno |
| Type | Western |
| Flushing System | Tornado |
| Features | Siphon Glaze, Water Saving, Eco Friendly, Germ Free |
| Trap Distance | 9 and 12 inch |
| Is It One Piece | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
White Water Closet
Product Price: Rs 997 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Trap Type | S Trap |
| Brand | Varmora |
| Color | White |
| Usage/Application | Hotel, Office |
| Size/Dimension | 565*360*410 mm |
| Model Name/Number | Eureka |
| Type | Western |
| Flushing System | Washdown |
| Features | Siphon Glaze, Water Saving, Eco Friendly, Germ Free |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Wall Hung Toilet
Product Price: Rs 4,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Varmora |
| Color | White |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Size/Dimension | 497*340*355 mm |
| Usage/Application | Commercial Use |
| Features | Rimless |
| Trap Type | P Trap |
| Model Name/Number | Alexa |
| Type | Western |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Indian Toilet
Product Price: Rs 800 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Varmora |
| Color | White |
| Size/Dimension | 530 x 430 x 160 mm |
| Model Name/Number | CT PAN 20 |
| Flushing System | Washdown |
We are providing Indian Commode by varmora.
Indian toilets are traditional toilet designs commonly used in India and many parts of Asia.
These toilets are designed for users to squat over the pan, which is embedded into the floor.
Still preferred in households that adhere to traditional practices.
Additional features are Siphon Glaze, Water Saving, Eco Friendly, Germ Free
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Designer Wash Basin
Product Price: Rs 5,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Color | White |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Varmora |
| Size/Dimension | 565*475*785 mm |
| Pattern/Style | Plain |
| Features | Eco Friendly, Germs Free, Water Saving |
| Model Name/Number | Aianna |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pedestal Wash Basin
Product Price: Rs 1,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Varmora |
| Color | White |
| Mount Type | Pedestal |
| Usage/Application | Home, Hotel, Office |
| Size/Dimension | 555*410*845 mm |
| Pattern/Style | Plain |
| Features | Eco Friendly, Germs Free, Water Saving |
| Model Name/Number | Bertina |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Table Top Wash Basin
Product Price: Rs 3,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Color | White |
| Mount Type | Table Top |
| Usage/Application | Home, Hotel, Office |
| Brand | Varmora |
| Pattern/Style | Plain |
| I Deal In | New Only |
| Size/Dimension | 495*390*135 mm |
| Features | Eco Friendly, Germs Free, Water Saving |
| Model Name/Number | Adriana |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback