- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Elevation Tile
Elevation Tile
Pioneers in the industry, we offer designer elevation tile, kajaria/ somany/ nitco/ agl/ soriso/ finstone 200x1200 mm / 8" x 48" / vitrified wooden finish tile, digital printing elevation tile, kajaria/ somany/ nitco/ agl/ soriso/ finstone vitrified wooden finish /600x1200 mm / 2x4 feet / and ceramic elevation tiles from India.
Designer Elevation Tile
Product Price: Rs 185 / BoxGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Box
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 10-15 mm |
| Purpose | Wall |
| Quantity Per Pack | 6 |
| Shape | Rectangle |
| Tiles Type | Digital Printing |
| Frost Resistance | Yes |
| Chemical Resistance | Yes |
| Condition | New |
| Skid Resistance | Yes |
| Material | Ceramic |
| Stain Resistance | Yes |
| Heat Resistant | Yes |
| Surface Finish | Matte |
| Size (In cm) | 30 x 45 |
Additional Information:
- Item Code: 18868
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Kajaria/ Somany/ Nitco/ AGL/ Soriso/ Finstone 200X1200 MM / 8" X 48" / Vitrified Wooden Finish Tile
Product Price: Rs 467 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Unit
Product Brochure
Product Details:
| Tile Type | floor |
| Color | Brown |
| Finish | Matte |
| Brand | Infrastone |
| Tile Finish | matte |
| Packaging Type | box |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Digital Printing Elevation Tile
Product Price: Rs 185 / BoxGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Box
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 10-15 mm |
| Purpose | Wall |
| Shape | Rectangle |
| Tiles Type | Digital Printing |
| Frost Resistance | Yes |
| Chemical Resistance | Yes |
| Condition | New |
| Skid Resistance | Yes |
| Material | Ceramic |
| Stain Resistance | Yes |
| Heat Resistant | Yes |
| No Of Tiles Per Box | 6 |
| Surface Finish | Matte |
| Size (In cm) | 30 x 45 |
Additional Information:
- Item Code: 18972
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Kajaria/ Somany/ Nitco/ AGL/ Soriso/ Finstone Vitrified Wooden Finish /600X1200 MM / 2X4 Feet /
Product Price: Rs 45 / Square FeetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 Square Feet
Product Details:
| Tile Size in ft(cm) | 2.5x2.5 Feet(80x80 cm) |
| Size | Medium |
| Finish | Gloss |
| Thickness | 8 - 10 mm |
| Usage/Application | Floor |
| Color | Multicolour |
| Coverage Area | 16 Sq Ft |
| Surface Finish | Glossy |
| Material | Porcelain |
| Purpose | Floor |
| Box Contains(No. of Pieces) | 4 |
| Shape | Square |
| Application Area | Home |
| Pattern | Floral |
| Brand | Orinda/ Kajaria/ Nitco/ AGL/ johnson/ Somany |
2X4 Feet. HD Print PGVT
Additional Information:
- Delivery Time: Within Working Hours
- Packaging Details: 2 Tiles packed in a carton
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ceramic Elevation Tiles
Product Price: Rs 185 / BoxGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Box
Product Details:
| Thickness | 10-15 mm |
| Purpose | Wall |
| Shape | Rectangle |
| Tiles Type | Digital Printing |
| Material | Ceramic |
| Frost Resistance | Yes |
| Chemical Resistance | Yes |
| Condition | New |
| Skid Resistance | Yes |
| Stain Resistance | Yes |
| Heat Resistant | Yes |
| Surface Finish | Matte |
| Size (In cm) | 30 x 45 |
Additional Information:
- Item Code: 18963
Yes! I am InterestedRequest A Callback