- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- VITRIFIED TILES
VITRIFIED TILES
Pioneers in the industry, we offer nano polished vitrified tiles, vitrified floor tile, glossy black tile, rectangle offset tile, rak ceramic tile and river white tiles from India.
Nano Polished Vitrified Tiles
Product Price: Rs 500 / Sq ftGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Size | 2x2 Feet |
| Surface Finish | Glossy |
| Tile Design | Plain |
| No. of Tiles Per Box | 4 |
| Tile Thickness | 10-14 mm |
| Color | Ivory |
| Specific Usage Area | Living Room |
| Usage/Application | Home |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Vitrified Floor Tile
Product Price: Rs 800 / Sq ftGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Sq ft
Product Details:
| Finish | Gloss |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Glossy Black Tile
Product Price: Rs 130 / sq ftGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Tile Design | Random |
| Surface Finish | Glossy |
| Material | Vitrified |
| No. of Tiles Per Box | 4 |
| Tile Thickness | 10-14 mm |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
RECTANGLE OFFSET tile
Product Price: Rs 1,000 / sq ftGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Size(LXWXH)(Inches) | 5mm |
| Weight Holding Capacity (Kg) | 5 - 10 Kg |
| Style of Corrugated box | Die Cut |
| Type of Printing | Flexo |
| Application | Office Supply/Stationery |
| Shape | Square |
| Paper Grades(Outer / Inner Liners) | White Coated Recycled Liner |
| Type Of Flute Used | Type B Flute (Thickness 1/8) |
| Material Grade(GSM) | 115/125 GSM |
| Color | Multi Color |
| Surface Coating | PVC Coating |
| Special Finish | Lifted or Raised Ink |
| Property | Biodegradable |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
RAK Ceramic Tile
Product Price: Rs 50 / Square FeetGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Suitability | Floor |
| Color | Cream |
| Brand | RAK |
| Usage/Application | Home |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Type | creamic |
Additional Information:
- Delivery Time: according to customer
- Packaging Details: safe and good
Yes! I am InterestedRequest A Callback
River White Tiles
Product Price: Rs 500 / Sq ftGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Surface Finish | Polished |
| Material | Vitrified |
| No. of Tiles Per Box | 4 |
| Tile Design | Random |
| Tile Thickness | 10-14 mm |
| Specific Usage Area | Living Room |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
the collectlon is made up of sixteen pieces that can be used independenty ,a random mix of 4 pattems with respective bases or all mixed together This maximizez the possldllltles for the designer who can create of dtratified
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Designer Vitrified Floor Tiles
Product Price: Rs 790 / BoxGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Box
Product Details:
| Surface Finish | Polished |
| Color | Multicolor |
| No. of Tiles Per Box | 4 |
| Tile Thickness | 10-14 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Somany Vitrified Tiles
Product Price: Rs 45 / Square FeetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 Square Feet
Product Details:
| Finish | Gloss |
| Material | Porcelain |
| Brand | Orinda / Kajaria / Somany / Johnson |
| Thickness | 8 - 10 mm |
| Usage/Application | Floor / Wall |
| Color | Mix |
| Size | Medium |
| Surface Finish | Glosssy |
| Coverage Area | 16 Square Feet |
| Surface Treatment | Glazed Tiles |
Fully HD Print. Non Water Absorbant.
Additional Information:
- Delivery Time: Within Working Hours
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Staircase Or Step Designer Tiles
Product Price: Rs 350 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tile Size | 300x1200mm |
| Finish | Matte |
| Color | Multicolour |
| Tile Thickness | 10-15 mm |
| Material | Vitrified |
| Usage/Application | stair tiling |
| Specific Usage Area | Stairs |
Yes! I am InterestedRequest A Callback