- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Kitchen Tiles
Kitchen Tiles
Prominent & Leading Wholesale Trader from Mohali, we offer glossy statuario kitchen tile, glossy kitchen tile and glossy travertine kitchen tile.
Glossy Statuario Kitchen Tile
Product Price: Rs 675 / BoxGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Size | 2x4 Feet(600x1200 mm) |
| Suitability | Floor |
| Material | Vitrified |
| Surface Finish | Glossy |
| No. of Tiles Per Box | 2 |
| Tile Thickness | 10-14 mm |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: 18060-HL-2
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Glossy Kitchen Tile
Product Price: Rs 675 / BoxGet Best Price
Product Details:
| Finish | Glossy |
| Purpose | Kitchen |
| Condition | New |
| Thickness | 5-10 mm |
| Size/Dimension | 12 x 18 inch |
| Glossiness (%) | 100 |
| Frost Resistance | Yes |
| Chemical Resistance | Yes |
| Material | Ceramic |
| Skid Resistance | Yes |
| Stain Resistance | Yes |
| Heat Resistant | Yes |
Additional Information:
- Item Code: 18010-HL-2
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Glossy Travertine Kitchen Tile
Get Latest Price
Product Details:
| Size | 12 x 18 inch |
| Surface Finish | Glossy |
| Condition | New |
| Material | Ceramic |
| Thickness | 5-10 mm |
| Tiles Per Box | 6 |
| Shape | Rectangular |
| Usages | Kitchen |
Additional Information:
- Item Code: 18016-D
Yes! I am InterestedRequest A Callback