- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- New Items
New Items
Bej Ceramic Cool Roof Tile in Mohali CR-1 CR-2 CR-5 white cool rooftop 1x1,30CMx30CM,300MMx300MM
Minimum Order Quantity: 9 Piece
| Material | Ceramic |
| Dimension | 300MMx300MM |
| Pattern | Flat tile |
| Brand | bhej ceramics |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Classic 6 Random Patterns tile
Product Brochure
| Size | All Sizes |
| Occasion | Casual Wear |
| Color | Black |
| Brand | Infrastone |
| Fabric | Matt |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
The traditional 8"x8" format, in six delicate randomly mixed patterns, is meant for neat and pleasantly decorative areas. The metallic colours mixed with the white matt glazed structure result in a glamorous style.
CLASSIC explores many compositions utilising one, two, or more patterns, freedom to your creativity & unique style
Varmora Cool roof tiles in mohali Rooftek vetrified srt white rooftop 1x1,30x30,300MMx300MM
Minimum Order Quantity: 9 Piece
| Size | 300x300 mm |
| Tile Design | Plain |
| No. of Tiles Per Box | 9 |
| Tile Thickness | 10 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| colour | White |
| Application | rooftop |
8mm Square Silver Strip for Tiles
Product Brochure
| Set Contain | 4 Pieces |
| Finish | matt |
| Usage/Application | tile / marble |
| Pure Silver | Yes |
| Handmade | No |
Decorative Natural Stone Waterfalls
| Color | multicolors |
| Brand | infrastone |
| Finishing | matt |
| Product Type | stoneal |
Pine Wood Planks
| Thickness | 4 Inch |
| Length | 12 feet |
| Color | Natural |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
Black rock crystal
Product Brochure
| Usage/Application | Interior Decor |
| Packaging Type | box |
| Material | Stone |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
The exterior decorative stone panels in this Vini collection are designed with a geometric structure embedded on the texture of the chipped facade. This look will allow the panels to blend with ecologically friendly exteriors and interiors. Areas where natural materials and hand made objects dominate the decor. These panels will also compliment more modern spaces where the ascetic nature of the geometric facades will make your feature wall stand out in its environment.
6mm T-Profile Copper Strip for Marbles
Product Brochure
| Thickness | 4 mm |
| Grade | Red Copper |
| Size/Diameter | 4 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | copper matt |
| Country of Origin | Made in India |
6mm Square Copper Pencil for Tiles
Product Brochure
| Thickness | 6 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 8 ft |
| Width | 2.5 ft |
| Usage/Application | Residential |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Is it Water Proof | Yes |
Herring bone Tape
Product Brochure
| Fabric | no |
| Wash Care | yes |
| Country of Origin | Made in India |
Polaris single Pattern
Product Brochure
| Valve Size | 1.0 inch |
| Media | Chemical |
| Product Type | 2 Way |
| Packaging Type | Box |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Vintage Random mix Patterns
Product Brochure
| Usage/Application | Industrial |
| For Use In | Side Walls |
| Size | 4"x"4 |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
The collection is available in three different nuances on a white base and embossed glazed texture, meant for a composition of nine randomly mixed patterns, The size 4"X4" is ideal for walls & floors. Classic retro patterns in a new urban interpretation.
Johnson Cool Roof SRI 90 floor tiles in mohali 1x1,30CMx30CM,300MMx300MM designer tiles
| Material | Ceramic |
| Pattern | Flat tile |
| Brand | Johnson |
| Dimension | 1X1,30X30,300MMx300MM |
| Color | White |
| Thickness Of Tile | 9MM |
Cool Roof SRI (>90) tiles, a range of unique tiles that keeps the harsh rays of the sun off your building.
Recommended laying for terrace, balcony, and courtyard and beat the heat inside your home and save energy.
Johnson has also developed cool roof and wall tiles which reflect sun rays thereby keeping the inside temperature cool and also save energy. It has devised a special process of glazing that makes the tiles reflect most of the solar heat. Explore the collection now! in mohali.